Python nedir ve neler yapılabilir?

Fatih Can   03 Şubat 2019 00:15:15

Diğer programlama dilleri gibi tahmin edebilceğiniz gibi Python (C,C++,Perl,Ruby ve benzeri gibi) bir programlama dilidir. Python çok çeşitli alanlarda kullanılan oldukça güçlü, dinamik bir programlama dilidir.

Python nedir ve neler yapılabilir?

Diğer programlama dilleri gibi tahmin edebilceğiniz gibi Python (C,C++,Perl,Ruby ve benzeri gibi) bir programlama dilidir. Python çok çeşitli alanlarda kullanılan oldukça güçlü, dinamik bir programlama dilidir. 

Python işlerinizi hızlı , sisteminze entegre ve etkin bir şekilde yapmanızı sağlayan bir programlama dilidir.

Python windows, Linux / Unix ve Mac-Os üzerinde çalıması ve   Java ve .Net sanal makinelrine port edilmiş durumdadır.

Python açık kaynak kod lisanslı özgür ve ücretsz bir yazılımdır.

Python nesle yönelimli programlama, fonksiyonel yada yapısal programlama gibi birden fazla programlama gibi birden fazla proglama paradigmasınıd estekleyen bir programlama dilidir.

Python dilinin ön sıralara çıkaran unsurlardan biri ise bilimsel yöntemlerde kullanılması ve çok hızlı işlem yapmasıdır. Bir başka yönden incelediğimizde Python ile Arduino,Raspi ve benzeri programlamanabilir elektronik kartlar ile harika işler çıkardığını biliyoruz.

Python’un Olumlu Yönleri

Özgür olması ve geliştirme araçları, diğer birçok kütüphane, İnternet’ten ücretsiz ve herhangi bir lisans sorunu yaşanmadan indirilebilmektedir.

Kolay olması Python, kolay öğrenilebilirlik ve kullanım için tasarlanmıştır.

Etkileşimli olması Yorumlanan bir dil olması itibarıyla Python, yorumlayıcı üzerinde etkile­ şimli olarak çalışılmasına olanak sağlamaktadır.

Nesne yönelimli programlamayı desteklemesi Python’ın desteklediği temel paradigmalar prosedürel, nesne yönelimli ve fonksiyonel programlama paradigmalarıdır.

Popüler olması Bir programlama dilinin popülerliğinin tespiti için standart bir yöntem olmamakla beraber, çeşitli yaklaşımlarla yapılmış ölçümler birbirleriyle hemen hemen aynı çıkmakta  ve Python’ın en popüler diller arasında olduğunu göstermektedirler.

Bilimci topluluğunun, kütüphanelerinin ve araçlarının geniş olması Python, genel popü­ lerliğinin yanında, yukarıda da belirtildiği gibi, bilimsel camiada da geniş bir kabul görmüş durumdadır.

Öğrenme kaynaklarının genişliği Her dil için olduğu gibi Python’ı öğrenmek için de çeşitli türden kaynaklar çok daha kolay bulunmakta. 

Standart kütüphanenin genişliği sayesinde Geliştiricileri Python için “pilleri dahil” sloganını kullanarak, standart kütüphanede her türlü iş için araçların bulunabileceğini vurgulamaktadırlar.

İlgili Konular
Hımmm! yorum yapılmamış, belki sen yaparsın.

Yorum Yazın

NEWSLETTER

Rastgele