PHP nedir ve neler yapılabilir?

Fatih Can   05 Ocak 2019 23:45:45

PHP kısaca web tabanlı bir programlama dilidir. Eskiden açılımı “Personal Home Page” yani Kişisel Anasayfa iken günümüzde gelişmesi ve daha iyi anlam kazanması ile “PHP: Hypertext Preprocessor” yani Üstün Yazı Önişlemcisi olmuş.

PHP nedir ve neler yapılabilir?

Php İlk Olarak 1995 yılında aslen Danimarkalı ama Kanadalı yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından ortaya çıkarıldı.

Lerdorf İlk olarak perl betiği şeklindeki sayfasına gelen misafirlerin sayısını tutmak için geliştirdiği bu sanal icat, kısa sürede diğer yazılımcılarında ilgisini çekti. Daha sonrasında Php yi Herkesin Kullanabilmesi için Geliştirilmeye ve Açık Kaynak Kodlu olarak piyasaya sunulmaya başlandı.

Ayrıca Şu Anda Hala Geliştirilmeye Devam Ediyor. Gelişmeleri Resmi Sitesinden  baka bilirsiniz.

PHP'yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran en önemli özelliği, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır.

PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğreniminin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviyede özellikler içermesidir. 

PHP'nin gelişimi sunucu-taraflı programlamaya odaklanmışsa da, çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan araçlara da sahiptir. 

PHP bütün işletim sistemlerinde, Linux, birçok Unix türevi (HP-UX, Solaris, OpenBSD vb.), Microsoft Windows, Mac OS X, RISC OS dahil olmak üzere çok çeşitli platformlarda çalışabilir durumdadır. PHP benzer biçimde bugün yaygın biçimde kullanılan HTTP sunucularının büyük kısmını desteklemektedir. Bunlara Apache, IIS ve daha birçok sunucuyu örnek gösterebiliriz. Bunlara FastCGI PHP çalıştırılabilirini kullanan lighttpd ve nginx gibi sunucular da dahildir. PHP modül olarak kullanılabildiği gibi bir CGI işleyici olarak da çalıştırılabilir.

PHP ile işletim sistemi ve HTTP sunucusu seçme özgürlüğüne sizin elinizdedir. Hangi programlama yöntemini kullanacağınıza, işlevsel yaklaşımı mı yoksa nesne yönelimli yaklaşımı mı yoksa her ikisini birden mi kullanacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.

PHP'nin en güçlü ve en çok üstünde durulan özelliklerinden biri, sahip olduğu geniş ve gelişmiş veritabanı desteğidir. Veritabanlarına özgü eklentilerden birini (örn. mysql) kullanarak veya PDO gibi bir soyutlama katmanı kullanarak PHP ile veritabanı bağlantılı site sayfaları oluşturmak ya da ODBC eklentisi üzerinden bu standardı destekleyen bir bağlantı açmak son derece basittir.  Diğer veritabanları için Php kaynaklarına bakabilirsiniz.

İlgili Konular
Hımmm! yorum yapılmamış, belki sen yaparsın.

Yorum Yazın

NEWSLETTER

Rastgele