Excel'de Navigasyon

Fatih Can   21 Mart 2019 12:45:15

Microsoft Office Excel ‘de Navigasyon Tuşları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu tuşlar bildiğimiz gibi diğer adıyla yön tuşları diye de adlandırılır.

Excel'de Navigasyon

Hücrelerde ilerlemezi sağlan yön tuşlarında Aşağı ( ↓ ) , Yukarı ( ↑ ) , Sola ( ←) , Sağa ( →) , yani istediğimiz yöne hücrelere gitmemizi sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu tuşlara bastığımızda Hücreler arasında tek tek geçiş yaparak ilerlemektedir.

Ctrl Tuşuna basılı tutarak bu yön tuşlarını kullanırsanız, bulunduğunuz satır veya sütünün en altına , en üstüne veya en sola veya en sağına götürür. Eğer bir listeniniçindeki bir noktada isek Crtl Aşağı ( ↓ )  tuşu ile listenin sonuna ulaşırız. Bir sonraki Crtl Aşağı ( ↓ ) tuşu, bir sonraki listenin başına dönmemizi sağlar eğer bu yoksa çalışma sayfamızın en alt noktasına ulaştırır.

Navigasyon Tuşu olarak yön tuşları kullanmanın diğer bir yönü ise kullanacağımız PgUp Tuşu veya PgDn Tuşu tuşlarıdır. 

 PgDn tuşu bizi bir sayfanın aşağısına, PgUp tuşu bir sayfa yukarıya, Home tuşu  o satırdaki ilk kolona, Ctrl + Home ise A1 hücresine ulaştırır.

Ctrl + End bizi son satıra, son kolonuna ulaştırır. Bu kısayol bizi çalışma sayfamızı tanımamıza yardımcı olur. Ctrl + PgDn tuşu bir sonraki çalışma sayfasına,  Ctrl + PgUp bir önceki çalışma sayfasına gitmemizi sağlar. 

İlgili Konular
Hımmm! yorum yapılmamış, belki sen yaparsın.

Yorum Yazın

NEWSLETTER

Rastgele